Şifreniz Yoksa Boş Bırakın

Asgari Ücret Zamları Belli Oldu

2015 Asgari Ücret Zamları Açıklandı Ve Çalışanların Pek Sevinemedigini Söyleyebiliriz , İşte Yeni Zamların Ücretleri..

 

2015’te geçerli olacak asgari ücreti görüşmek üzere 4. kez bir araya araya gelen yönetim kurulu üyeleri toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yeni asgari ücreti açıkladı. Peki asgari ücret 2015 yılı için ne kadar zam yapıldı? Asgari ücret ne kadar oldu? Detaylar haberimizde…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015’te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Konferans Salonu’nda dördüncü kez toplandı.  Asgari ücret 2015 yılı ilk yarı için brüt bin 202 lira, ikinci yarı için bin 274 lira olarak belirlendi. Yıllık artış 6+6 oldu.

İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını ise TİSK’in temsil ettiği toplantının ardından Bakan Faruk Çelik, 2015 yılında asgari ücrette yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6 zam yapıldığını belirterek, asgari ücret yılın ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayı için bin lira olduğunu bildirdi.

 

Asgari ücret 2015 yılı ilk yarı için brüt 1,202 TL, ikinci yarı için 1,274 TL olarak belirlendi

“TÜRKİYE ÜCRET ARTIŞLARINDA PEK ÇOK GELİŞMİŞ ÜLKEYE GÖRE DAHA İYİ BİR DURUMDA”

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde komisyonda görev alan kamu kurumlarından Türkiye’nin 2014 yılında gerçekleşen ve 2015 yılında hedeflenen ekonomik durumuyla ilgili ayrıntılı raporların alınıp incelendiğini bildiren Çelik, şöyle konuştu:

 

 

2015 yılı asgari ücret ne kadar oldu?

2015’te geçerli olacak asgari ücreti görüşmek üzere 4. kez bir araya araya gelen yönetim kurulu üyeleri toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yeni asgari ücreti açıkladı. Peki asgari ücret 2015 yılı için ne kadar zam yapıldı? Asgari ücret ne kadar oldu? Detaylar haberimizde..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015’te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Konferans Salonu’nda dördüncü kez toplandı.  Asgari ücret 2015 yılı ilk yarı için brüt bin 202 lira, ikinci yarı için bin 274 lira olarak belirlendi. Yıllık artış 6+6 oldu.

İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını ise TİSK’in temsil ettiği toplantının ardından Bakan Faruk Çelik, 2015 yılında asgari ücrette yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6 zam yapıldığını belirterek, asgari ücret yılın ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayı için bin lira olduğunu bildirdi.

Asgari ücret 2015 yılı ilk yarı için brüt 1,202 TL, ikinci yarı için 1,274 TL olarak belirlendi. 

“TÜRKİYE ÜCRET ARTIŞLARINDA PEK ÇOK GELİŞMİŞ ÜLKEYE GÖRE DAHA İYİ BİR DURUMDA”

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde komisyonda görev alan kamu kurumlarından Türkiye’nin 2014 yılında gerçekleşen ve 2015 yılında hedeflenen ekonomik durumuyla ilgili ayrıntılı raporların alınıp incelendiğini bildiren Çelik, şöyle konuştu:

“Buna göre orta vadeli program çerçevesinde 2015 yılında hedeflenen enflasyon oranı yüzde 5, gayri safi yurt içi hasıla büyüme oranı ise yüzde 3.3 olarak öngörülmektedir. Hükümetimiz döneminde emeklilerimize olduğu gibi çalışanlarımız da enflasyona ezdirilmemiştir. Bu kapsamda 2002’de bekar bir çalışanın, işçinin 184 TL olan net asgari ücreti 2014’te 891 TL’ye yükselmiştir. Artış oranı yüzde 383’tür. 2014 yılında geçerli olan nominal asgari ücret düzeyleri göz önüne alındığında ülkemizdeki asgari ücret 8 AB üyesi ülkeden daha yüksek seyretmektedir. Satın alma gücü paritesine göre yapılan hesaplamalarda ise ülkemiz 10 AB ülkesini geride bırakmaktadır. ILO’nun küresel ücretler raporuna baktığımızda ise dünyada ortalama reel ücretlerde ciddi bir erime olduğu görülmektedir. 2007’de 100 birim olan ücretler 2013’te İtalya’da 94’e gerilemiş, İngiltere’de 92’ye, İspanya’da 96’ya, Yunanistan’da ise 100 birim ücret 75’e gerilemiş. ABD’de 101’e yükselmişken aynı dönemlerde Türkiye’de ücretler 115’e yükselmiştir. Dolayısıyla Türkiye yaşanan küresel krize rağmen ücret artışlarında pek çok gelişmiş ülkeye göre daha iyi bir durumdadır.”

“3 ÇOCUKLU ASGARİ ÜCRETLİDEN GELİR VERGİSİ ALINMAYACAK”

19 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre asgari ücretin belirlenmesinde 16 yaş ayrımının kaldırıldığını ve her yaşta çalışan işçiler için tek bir asgari ücretin belirlenmesinin sağlandığını hatırlatan Bakan Çelik, “Şuanda eşi çalışamayan 4 çocuklu asgari ücretliden gelir vergisi alınmamaktadır. 6 Ocak’ta TBMM’de komisyonda görüşmelere başlayacağımız kanun tasarısıyla 3 çocuklu asgari ücretliden gelir vergisi alınmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“BU ÜCRETİ YETERSİZ GÖRÜYORUZ”

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da 3+3 oranlarının aşıldığını belirterek, “Bizim beklentimizle bu rakamlar uyuşmamaktadır. Çalışanların yaşam koşulları dikkate alındığında biz, bu ücreti maalesef yetersiz görüyoruz. O bakımdan Türk-İş olarak bu karara muhalefet ettiğimizi sizlere ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZİM HİÇ HAYAL BİLE ETMEDİĞİMİZ YÜZDE 6+6 ORANLARINA GELDİ”

TİSK Temsilcisi Metin Demir ise işçi ve işveren tarafının belirlenen ücretten memnun olmadığını ifade ederek, enflasyondaki artış oranı ve birçok parametre sonucunda alınan veriler doğrultusunda tekliflerini yüzde 4,5+4,5’a çektiklerini anlatarak, “Tekrar görüşmeler neticesinde iki tarafın anlaşması gerekiyordu. İşçi tarafının anlaşmaya hiçbir şekilde yanaşılmaması bizi anlaşmaya zorladı. Bizim hiç hayal bile etmediğimiz yüzde 6+6 oranlarına geldi. Asgari ücreti arttırarak işe ulaşmayı zorlaştırabiliriz endişesini taşıyoruz. Var olan istihdamda şuanda çalışanlarında işini kaybetme tehlikesini de düşünmemiz gerekiyor. Birçok parametreyi hesap edersek daha sağlıklı olur” dedi.

Yeni asgari ücrete kimse sevinmedi!
Asgari ücrete 2015 yılında yüzde 6+6 zam yapıldı. Yıllık ortalama artış yüzde 12.3 olarak gerçekleşti. Net 1000 lira sınırını ilk kez aşan asgari ücret çalışanları memnun etmezken, işveren kesiminin de tepkisine neden oldu.

Asgari ücret yüzde 6+6 zam geldi. Asgari ücret, 2015’in ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayında 1000 lira olacak. Son yılların en yüksek artışıyla ilk defa 1000 lira barajını geçen asgari ücret işvereni şaşırtırken, işçiyi memnun etmedi. Asgari ücrette, devletin resmi istatistiğini tutan TÜİK’in bir işçinin geçinmesi için minimum tutar için gösterdiği 1424 lira 70 kuruşluk miktar dikkate alınmadı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Aylık  net asgari ücret bekar bir işçi için 2015’in ilk 6 ayı için 949 liraya, ikinci 6 ay için ise bin lira olarak belirlendi. Böylece asgari ücret yılın ilk 6 ayı için  yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 6 oranında artırıldı. Asgari ücrette 2015 yılındaki ortalama artış yüzde 12.3 olarak gerçekleşti” dedi.

Çelik: Çelişki yok
TÜİK’in asgari ücret için belirlediği 1424 liralık miktarı da değerlendiren Çelik, şöyle konuştu:
“TÜİK hane halkının hesabını yapıyor, çalışan olarak değil ama size verilen rakam, ağır işte çalışanlar olarak verilen rakam. Netice itibarıyla Türkiye’nin ekonomik çalışanlarının koşulları dikkate alınarak, bu veriler alındıktan sonra heyetin değerlendirmesi oluyor. Tüm bu değerlendirme neticesinde programda 3+3 olarak görülen artışın 6+6 şeklinde olması tüm bu verilerle birlikte çalışanların sosyal durumu ve ekonomideki genel gidişatla bağlantılı olarak değerlendirip, ele alınan bir karardır. Herhangi bir çelişki sözkonusu değil.”

İşveren tepkili
TİSK Temsilcisi Metin Demir, işveren tarafının belirlenen ücretten memnun olmadığını söyledi. Enflasyondaki artış oranı ve birçok parametre sonucunda alınan veriler doğrultusunda tekliflerini yüzde 4.5 + 4.5’e çektiklerine dikkati çeken Demir,  “Tekrar görüşmeler neticesinde iki tarafın anlaşması gerekiyordu. İşçi tarafının anlaşmaya hiçbir şekilde yanaşılmaması bizi anlaşmaya zorladı. Bizim hiç hayal bile etmediğimiz yüzde 6+6 oranlarına geldi” dedi.

‘TÜİK’e itibar edilmedi’
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise, “Devletin resmi kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), komisyonun verdiği görev doğrultusunda tek bir işçinin eline geçmesi gereken asgari ücreti aylık net 1425 TL olarak hesaplamıştır. Devletin resmi rakamlarına itibar edilmemiştir. Belirlenen yeni asgari ücret hayal kırıklığı yaratmıştır, işçilerin geleceğe olan umutlarını bir kez daha zedelemiştir” açıklaması yaptı.

CHP: Asgari ücretin vergisi düşürülsün
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan CHP MYK toplantısında, yüzde 6 olarak tespit edilen asgari ücret masaya yatırıldı.

Toplantıda CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya’nın bir sunum yaptığı, sunumda asgari ücretin 1500 TL’den az olmaması gerektiği ve yüzde 6 zammın Türkiye’nin şartlarına uygun olmadığı vurgulandı. Asgari ücretten alınan vergilerin düşürülmesi önerisi de getirildi.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI CEM KILIÇ YORUMLUYOR
İki kişiden biri asgari ücretli
Yılın ilk altı ayı ve ikinci altı ayı için yüzde 6’lık oranlar hem işçi, hem de işveren tarafını memnun etmedi. İşçi tarafının tavrı, asgari ücretlerin artık yıllık olarak belirlenmesi ve asgari ücretin vergi dışında bırakılmasıydı. Ayrıca daha birkaç gün önce TÜİK’in açıkladığı bir kişinin aylık harcama toplamı olan 1424 TL’nin altına düşülmesini de reddediyorlardı. Bu taleplerin hiçbiri kabul görmedi.
İşveren tarafı da genç işsizlik konusunu öne sürerek, yüksek artış durumunda daha fazla işgücü istihdam edemeyecekleri sinyalini verdi.

Ücretler eridi
2015 yılı için belirlenen oranları kısmen tahmin edebilmiştik. Geçen senenin artış oranının üzerine çıkılacağı belliydi. Genel seçimlerin yaklaşıyor olması hükümetin başlangıçta belirlediği 3+3 formülünün çok üzerine çıkılacağını gösteriyordu. Ancak belirlenen bu oran bile, satın alma gücü paritesi kullanıldığında, ücretlerin eridiği anlamını çıkarıyor. Belirlenen artış oranlarıyla, gerek AB ülkeleri, gerekse OECD liginde durumumuz pek parlak değil. AB ülkeleri içerisinde sadece birkaç Doğu Avrupa ülkesinden daha iyi konumda olduğumuz görülüyor. Bizden daha düşük asgari ücrete sahip ülkelerde de elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetler bedava. Yani sosyal ücret anlamında bizden daha iyi durumdalar.

Vergi kaynağı
Ülkemizde asgari ücretten çalışanların oranı, toplam çalışanların yüzde 43’üne denk geliyor. Yani neredeyse her iki çalışandan birisi asgari ücretli. Durum böyle olunca asgari ücretteki hafif bir oynama kamu maliyesini hemen etkiliyor. Toplanan vergilerin yüzde 70’i ücretli ve maaşlılardan gelince, asgari ücret önemli bir ekonomik parametre haline geliyor.

Asgari ücretin vergi dışına bırakılması’ meselesi oldukça önemli. Vergi oranları yüzünden yılın son ayında asgari ücretliler bir üst vergi dilimine giriyorlar ve net gelirleri azalıyor. Bu nedenle vergi adaletini de sağlamak adına asgari ücretin tamamen vergi dışı kalması çok anlamlı bir istek haline geliyor.
BalimSohbet.Com Tüm Haklari Saklidir. St By Kubar agario chat | agario chat room sohbet Sohbet sohbet Dini Sohbet Tubidy Chat SOHBET dizi izle yabancı dizi izle Sohbet Sohbet Odalari Mobil Sohbet